NavedenorazdeljevalkaNavedenopripravnica volonterkaNavedenoodvisno od dogovoraNavedenoVanilija7090
Pozdravljeni, imam eno vprašanje, in sicer. Moj oče je pokojni. Zapustil je nekaj parcel, ki se delijo po zakonu o dedovanju na enake dele. Zapustil je tudi hišo v kateri živimo jaz, mami in brat. Vse to premoženje je oče pridobil po smrti njegovega očeta. Kako se zdaj deli hiša? Ali po zakonu o dedovanju na enake dele, ali pa po zakonu o zakonski zvezi, da mama pridobi večji deleže, midva z bratom pa preostanek? Ali se mogoče deli še kako drugače?
Hvala za odgovore.
Načeloma v takih primerih domnevajo, da je polovica premoženja od zakonca in se med dediče deli samo ena polovica. Če boste seveda vsi za to; če se vidva z bratom s tem ne bosta strinjala, pač ne bo šlo po tem ključu, razen če mami ne bo uspelo dokazat svojega vlaganja v nepremičnino, zaradi česar je upravičena do določenega deleža na hiši (in verjetno je dejansko upravičena).
Zakaj te to pravzaprav muči? Menda nimaš zadržkov, da se mami ne prizna lastninska pravica na nepremičnini, ki jo je navsezadnje glancala nekaj desetletij?
Dedovanje ureja Zakon o dedovanju, in ne Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih.
Premoženje očeta dedujete vsi po enakih deležih (torej vsak 1/3) ne glede na obliko premoženja.
Zakon o dedovanju namreč pravi: Pokojnikovo zapuščino dedujejo pred vsemi njegovi otroci in njegov zakonec. Ti dedujejo po enakih delih.
LP
Mogoče bi lahko zamenjala nick, ker namiguješ, da si pripravnica volonterka s pravno izobrazbo, ampak je iz tvojega odgovora razvidno, da nisi. Tudi če v ZK ni uradno razdeljeno lastništvo pol pol med zakoncema, obstaja domneva, da sta vsak lastnika polovice. Če dediči temu ne ugovarjajo, je predmet dedovanja samo pokojnikova polovica lastnine.
Govorila sem na splošno o premoženju zapustnika (in ne o hiši), zato menim, da je moj odgovor pravilen. Kaj pa spada v premoženje zapustnika očeta, pa je drugo vprašanje, recimo mu predhodno vprašanje. Če sta lastnika hiše oba (oče in mati) se bo med vse tri dediče delila le njegova polovica hiše (ker velja domneva da sta deleža zakoncev na skupnem premoženju enaka). V kolikor je lastnik hiše le oče, pa se med dediče deli celoten lastninski delež očeta. Vanilija 7090 piše, da je oče hišo podedoval, kar posledično pomeni, da ne spada v skupno premoženje, temveč v njegovo posebno premoženje.