Quantcast
Channel: MedOverNet
Viewing all articles
Browse latest Browse all 12313

Re: Ločitev in dober odvetnik

$
0
0
Pozdravljeni,

soočate se s podobno situacijo, kot se običajno vsak, ki se odloči osebne stvari reševati pred sodiščem in za to še najame odvetnika. Žal ljudje ne vedo, da obstajajo veliko boljše in veliko cenejše poti, kot je sodni spor, saj je mediacija pri nas dokaj nepoznana.

Seveda lahko opravite mediacijo kljub prepovedi približevanja, takšni primeri ne pomenijo kršitve prepovedi, ne za Vas ne za njega.

Mediacijska postopka obstajata dva, in sicer sodna mediacija in izvensodna mediacija. Obe pa lahko sprožite kadarkoli tekom sodnega postopka, za kar se pravda prekine za 3 mesece in se počaka na izid mediacijskega postopka. Izvensodno mediacijo pa lahko sprožite tudi brez kakršnegakoli sodnega postopka, zato je ta pot mnogo cenejša in hitrejša.

Sodišču pridružena mediacija se izvaja samo v primerih, ko so stranke že sprožile sodni postopek, torej že imele stroške z odvetniki in sodiščem, izvaja pa se na sodiščih in je do 3 ure brezplačna oziroma jo plača država. Izvensodno mediacijo pa izvajamo za to usposodbljene mediacijske pisarne, v mojem primeru je urna postavka 50,00 EUR na uro, sicer pa glede cene velja prosti trg. Pri sodni mediaciji boste pač čakali na vrsto, prav tako ne boste vedeli kdo bo mediator, medtem ko izvensodno mediacijo pričnete, ko želite Vi in ko se uskladi termin obeh strani, prav tako se sami odločite kdo želite, da bo mediator za Vašo zadevo.

Na mediacijo lahko pridete brez odvetnika, lahko z njim, kakor želite, se pa lahko tekom mediacije prosto posvetujete s svojim odvetnikom tudi po telefonu. Postopek mediacije je namreč namenjen temu, da svoje zadeve urejate sproščeno, brez pritiskov in strogih pravil, za razliko od sodišča pa lahko poveste kar želite in ne kar Vam dovoli sodnik, prav tako ne čakate več mesecev na obravnavo. Prihranite pa tudi na odvetnikih, saj jih v postopku mediacije ne potrebujete, ker se strani ne napadata, ampak predstavljata svoje interese, nato pa skupaj iščemo možnsti, kako zadevo rešiti tako, da bosta zadovoljni obe strani. To je tudi velika razlika s sodnim postopkom, kjer se spor običajno močno pogolobi in nikakor ne rešuje, o Vašem življenju pa na odloča sodnik.

Glede na to, da ste že sprožili sodni postopek, bo vsak dogovor, ki ga dosežeta v mediaciji, potrjen kot sodna poravnava, zato ni potrebno sklepati notarskega zapisa. Le-ta pride v poštev, če sodni postopek ne teče.

Srečali ste se s težavo, ki je ena od bistvenih razlik med izvensodno mediacijo in sodnim postopkom. Namreč, ko oseba enkrat najame odvetnika in sproži sodni postopek, praviloma izgubi vlogo odločanja o svoji lastni zadevi, izgubi nadzor nad postopkom, medtem ko je mediacija namenjena ravno temu, da obe strani (vodeno s strani mediatorja) konstruktivno rešita svoje zadeve in sta torej aktivni pri reševanju svojih zadev in ne da to prepuščata tuji tretji osebi - sodniku, za njiju pa govorijo odvetniki, ki strani samo še bolj sprejo.

V kolikor se želite ob kavici pogovoriti o Vašem primeru in mediaciji, me brez zadržkov kontaktirajte in se dogovoriva za termin.

Lep pozdrav,

Vesna Gorenjak, univ, dipl. prav., mediatorka
vodja Pravne pisarne Gorenjak

PRAVNA PISARNA GORENJAK
Ulica škofa Maksimilijana Držečnika 6, Maribor
info@pisarnagorenjak.si
gsm: 031 877 355

Viewing all articles
Browse latest Browse all 12313

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>